Według niektórych ekspertów panuje pandemia niedoboru witaminy D (powszechna epidemia). Witamina D jest tak ważna dla ludzi, że została zaprojektowana tak, aby ludzie mogli uzyskać jej duże ilości ze światła słonecznego, nawet jeśli nie jedzą nic.

Pierwotnie wszyscy ludzie żyli w Afryce, gdzie światło słoneczne jest bardzo jasne. Pod koniec XIX wieku większość dzieci w Ameryce Północnej i Europie cierpiała na straszną chorobę kości, znaną jako krzywica. Lekarze powiedzieli ludziom, że ich dzieci muszą więcej przebywać na słońcu. To   portal onkologiczny  bardzo pomogło. W 1922 roku, szukając lekarstwa na krzywicę, odkryli witaminę D. Krzywica była spowodowana brakiem witaminy D.

Dzieci w Afryce i Ameryce Południowej nie miały z tym problemu, ponieważ słońce jest tam znacznie jaśniejsze, ponieważ są bliżej równika. Wiele osób wciąż nie otrzymuje wystarczającej ilości witaminy D, ponieważ mieszkają zbyt daleko od równika, nie przebywają wystarczająco dużo na zewnątrz lub stosują filtry przeciwsłoneczne. Filtr przeciwsłoneczny blokuje 95% światła UV-B wytwarzającego witaminę D.

Ludzie nie przyjmują wystarczającej ilości witaminy D z suplementów, aby powielić to, co otrzymaliby ze światła słonecznego. Wysokie liczby ich przerażają. 40 000 j.m. witaminy D odpowiada 1 miligramowi (mg) witaminy D.